Ercan Çitlioğlu
 
İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, Gazetecilik ve İşletme İktisadı Enstitülerini bitirdi. İngiltere’de Oxford Üniversitesi’nde dil eğitimi gördü.

Turizm ve Tanıtma Bakanlığı ile Başbakanlık’ta; Araştırma ve Koordinasyon Daire Başkanı, Özel Kalem Müdürü, Londra Büyükelçiliği Basın ve Enformasyon Müşaviri, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

1974 yılında Kıbrıs Barış Harekâtına sivil görevli olarak katılarak Gazi ünvanı ile ödüllendirildi.

İran’da INTO’da eğitmen olarak görev yaptı. 1984-1985 yıllarında Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu üyeliği görevinde bulundu.

1985 yılında istifa ederek devlet görevinden ayrıldı. Konya Selçuk, Yeditepe, Yaşar, Doğu Akdeniz, Uluslararası Kıbrıs Üniversite’leri İletişim ve Uluslararası İlişkiler Fakülteleri ile Sosyal Bilimler Enstitülerinde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

NATO kuruluşu Terörizmle Mücadele ve Mükemmeliyet Merkezi’nde 9 yıl “Akademik Danışma Kurulu Üyesi” olarak görev yaptı. Milli Güvenlik Akademisinde dersler verdi. ASAM’da danışmanlık yaptı.

Çitlioğlu Kara Harp Okulu Savunma Bilimleri Enstitüsü, Silahlı Kuvvetler Akademisi ile Harp Akademilerinde ders veriyor.

Yakın Doğu Üniversitesi ve Başkent Üniversiteleri Stratejik Araştırma Merkezlerinde Danışmanlık görevlerini sürdüren Çitlioğlu, Ankara Üniversitesi Politik Psikoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi danışma Kurulu üyesidir.

Ulusal TV ve gazetelerde söyleşileri ve araştırmaları yayımlanan, 1978 yılında Araştırma alanında “Yılın Adamı” ödülünün de sahibi olan Çitlioğlu’nun basılı 11 kitabı bulunmaktadır.

Çitlioğlu uluslararası toplantılarda bugüne kadar “ulusal güvenlik stratejileri ve politikaları” ile “terörizm” konularında 100ü aşkın tebliğ verdi. Bilimsel makaleleri hakemli ve periyodik dergilerde yayımlandı.

Kitapları:

- Türkiye’nin Turizm Politikası

- Ermeni ve Kürt Terör Örgütleri

- PKK ve ASALA

- Hizbullah

- Alaturkafranga

- Gri Tehdit Terörizm (Ümit Yayınları)

- Gölgedeki Sessiz Tanıklar ( Doğan Kitap, Mayıs 2007)

- Ölümcül Tahterevalli: Ermeni ve Kürt Sorunu (Kasım, 2007)

- Gri Tehdit Terörizm (Destek Yayınları, 2008)

- Başbuğ (Destek Yayınları, Mart 2010)

- İnsanı, Dünyayı ve Terörizmi Anlamak (Destek Yayınları, Ekim 2011)

- Understanding Man, the World and Terrorism (Destek Yayınları, Şubat 2013)

- Gölgedeki Sessiz Tanıklar (Destek Yayınları, Mayıs 2013)